Akumulatory żelowe
Wykorzystanie akumulatorów żelowych jest bardzo szerokie w dzisiejszym świecie. Służą one do zasilania różnego rodzaju urządzeń zarówno w domu jak i w transporcie. Przede wszystkim, w odróżnieniu od baterii kwasowo-ołowiowych, nie może wylać się z nich żrący elektrolit. Dlatego też można je używać w urządzeniach bądź pojazdach, gdzie istnieje ryzyko ich wywrócenia się.
Zdecydowanie najczęściej akumulatory żelowe spotykamy w motocyklach. Pojazdy te przechylają się dość mocno podczas pokonywania szybkich łuków i zakrętów. W takich warunkach mogłoby dojść do wypływu elektrolitu z baterii kwasowo-ołowiowej, co mogłoby spowodować zagrożenie. Dodatkowo w przypadku motocykli istnieje ryzyko wywrotki, podczas której akumulator mógłby nawet zostać zniszczony. W przypadku rozwiązania żelowego nie dojdzie do żadnego zagrożenia, ponieważ żel nie ma negatywnego oddziaływania na środowisko wokół.
Oprócz powyższych zalet, akumulatory żelowe doskonale sprawdzają się również jako baterie rozruchowe do samochodów osobowych. Nie są jednak jeszcze stosowane powszechnie do takich zastosowań, jednak można zaobserwować pewne zmiany pod tym kątem. Używa się ich także w różnych maszynach, takich jak chociażby elektronarzędzia akumulatorowe, które w trakcie pracy obracamy w różne pozycje. Wtedy również nie mogłoby dojść do wypływu żadnych substancji z wnętrza, ponieważ mogłyby one dostać się na dłonie operatora maszyny, a to doprowadziłoby do poparzeń. Stąd też baterie żelowe mają bardzo wiele zastosowań i z pewnością będziemy je widzieć coraz częściej w różnych maszynach, urządzeniach, a także pojazdach.