Włoskie wina – dlaczego warto się w nich rozsmakować?
Włochy to kraj , w którym tradycje winiarskie sięgają czasów starożytnych. W ogólnoświatowej produkcji, wina włoskie stanowią aż 20%, więc, co powoduje, że są tak popularne? Jaki sekret tkwi w ich doskonałym smaku i aromacie i, jak wybrać to, które będzie idealne na daną okazję?
Regiony i odmiany winorośli, a wpływ na smak wina
Z pewnością, każdy, kto choć trochę „liznął” tematyki winnej, wie, że na smak i aromat wpływają walory danego regionu i szczepu winnego. Wina włoskie tworzone są, praktycznie, we wszystkich najważniejszych prowincjach. Jednocześnie północne wina z Piemontu, czy Toskanii są mocniejsze i bardziej wytrawne. Te, które tworzone są w południowych Włoszech, np. w Apulii, czy na Sycylii mają strukturę miękką, delikatną, mocno owocową i mniej cierpką.
Wśród głównych odmian z Północy wyróżnić należy Barolo, które uznane jest za króla win. Apulia, czyli „włoski obcas”, oferuje czerwone i bajecznie owocowe Primitivo. A jeśli sięgniemy bardziej na Południe, czyli na Sycylię, to koniecznie trzeba skosztować słodkiej Marsali, czy mięsistego Nero d’Avola.
Dobre wina włoskie, czyli czym się kierować przy wyborze?
Wybór wina zależy od okazji, w której będzie ono spożywane. Włosi piją wino najczęściej do wszelkiego rodzaju potraw, więc jeśli okazją jest kolacja, to warto wiedzieć do czego wina włoskie będą pasować. Czerwone Primitivo idealnie będzie komponowało się z potrawami mięsnymi, a białe, musujące Moscato d’Asti pasuje do ryb i owoców morza.
Włoskie wina to różnorodność i duży wybór, więc poszukiwanie odpowiedniego zacząć warto od zasięgnięcia rad u specjalistów, czyli sommelierów. Znawca win dokładnie podpowie jaki trunek, na jaką okazję będzie pasował.