Czego małe dziecko nie powinno jeść?
Łatwo jest myśleć, że pewne grupy żywności są dla dzieci niedostępne, ale ważne jest, aby pamiętać, że nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to, co dziecko powinno lub nie powinno jeść. Dzieci są na różnych etapach rozwoju i mają różne gusta. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca różnorodną żywność dla maluchów, w tym warzywa (zwłaszcza ciemnozielone i pomarańczowe), owoce, pełne ziarna, produkty mleczne, alternatywy mięsne i jajka. Zaleca się, aby nie wprowadzać produktów z orzeszków ziemnych lub orzechów drzewnych aż po trzecim lub czwartym roku życia.
Dzieciom powyżej drugiego roku życia można również podawać ryby, przy czym najlepszym wyborem są odmiany nie powodujące alergii. Niektórym dzieciom wystarczy kilka prób, zanim polubią nowy pokarm; innym może zająć to więcej czasu. Rodzice nigdy nie powinni naciskać na dzieci, aby zjadły coś, czego nie lubią – to tylko sprawi, że będą bardziej odporne na zjedzenie tego po raz kolejny.
Mama bądź tata mogą również rozważyć przygotowanie potraw, które ich dzieci już lubią, na nowe sposoby, np. przekształcenie pizzy w nuggetsy z kurczaka lub spaghetti w lasagnę. Kluczem do zachowania zdrowia każdego dziecka jest nie tylko to, co je lub nie je, ale także to, ile tego dostaje. Apetyt dziecka powinien być zaspokojony. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://momom.pl/ .