Czym jest kalistenika?

Kalistenika to termin używany do opisania praktyki ćwiczeń fizycznych, zwłaszcza ćwiczeń z ciężarem ciała, bez użycia sprzętu. Jest to przeciwieństwo podnoszenia ciężarów, które wykorzystuje wolne ciężary i maszyny. 

Mimo że popularna kalistenika stała się w ostatnich latach, ważne jest, aby pamiętać, że nie jest to nic nowego – praktyka ta istnieje od tysięcy lat w takiej czy innej formie. Niektóre z najwcześniejszych zapisów pochodzą z Egiptu, gdzie na ścianach grobowców znajdują się malowidła przedstawiające ludzi angażujących się w ćwiczenia przypominające kalistenikę. Starożytni Grecy i Rzymianie również praktykowali swoje własne odmiany kalisteniki używając rzeźb z ich okresów jako modeli. Dzięki nowoczesnej technologii i nauce, dowiedzieliśmy się więcej o naszych ciałach i ich funkcjonowaniu niż kiedykolwiek wcześniej. Nie trzeba dodawać, że kraje zachodnie są bardziej niż kiedykolwiek świadome znaczenia ćwiczeń fizycznych i ich wielu korzyści – w tym prostych ruchów, takich jak pompki i przysiady.

Oprócz bycia świetną alternatywą dla podnoszenia ciężarów (z powodów takich jak koszt i wygoda), praktykowanie kalisteniki może być bardzo korzystne dla Twojego zdrowia. Ponieważ nie polegasz na ciężarach lub maszynach, musisz zaangażować mięśnie rdzenia podczas wykonywania niektórych ćwiczeń. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://strongo.pl/ .