Dermokosmetyki na przebarwienia

Źródło: https://care4skin.pl/

Przyczyny powstawania przebarwień i pielęgnacja za pomocą dermokosmetyków

Przebarwienia na skórze powstają bardzo często i są fizjologiczną reakcją organizmu na czynniki uszkadzające skórę, a ich skutki może złagodzić pielęgnacja za pomocą odpowiednich dermokosmetyków. Przebarwienia mogą powstawać pod wpływem nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, w wyniku zaburzeń hormonalnych bądź też jako ślad po zmianach o charakterze zapalnym. Jak do tego dochodzi?

Geneza problemu

Kolor naszej skórze nadaje barwnik nazywany melaniną. Jest ona produkowana przez komórki – melanocyty, występujące w warstwie podstawnej naskórka. Melanina, oprócz nadawania barwy, pełni również funkcje ochronne. W przypadku działania czynnika uszkadzającego DNA komórki, a więc skutkującego jej zniszczeniem, melanocyty produkują znacznie większe ilości melaniny. Melanina gromadzi się na powierzchni komórki, ochraniając jej materiał genetyczny przed zniszczeniem, a co za tym idzie, śmiercią komórki. W rezultacie powstaje zmiana barwnikowa na skórze, która często ulega utrwaleniu i trudno jest się jej pozbyć.

Promieniowanie UV

Podstawowym czynnikiem prowadzącym do powstawania przebarwień jest promieniowanie UV. Powoduje ono powstawanie przebarwień powierzchownych, takich jak piegi, które czasami szybko samoistnie znikają, ale może powodować również przebarwienia trwałe. Do takich zaliczamy między innymi ostudę. Jest to zmiana barwnikowa powodowana zaburzeniami hormonalnymi, występującymi na przykład w trakcie ciąży bądź menopauzy. Przebarwienia trudne do usunięcia powstają również w miejscach uszkodzenia skóry, na przykład śladach po zmianach zapalnych lub bliznach. W takim wypadku promienie UV bardzo łatwo przenikają przez skórę i powodują powstawanie trwałych zmian barwnikowych.