Krótka historia mediów

Słowo „media” pochodzi od łacińskiego słowa „medium”, które tłumaczy się jako „środek komunikacji”. I rzeczywiście, media są podstawą komunikacji i środkiem wyrazu od tysięcy lat.

 

Najwcześniejszą formą mediów była tradycja ustna; opowieści i informacje były przekazywane przez pokolenia. Wraz z upływem czasu i rozwojem technologii ludzkość wymyśliła bardziej wyrafinowane sposoby komunikacji i nieuniknione było, że zdolność przemawiania do masowej publiczności stanie się rzeczywistością.

 

Druk był jedną z pierwszych technologii, które to umożliwiły, choć potrzeba było ponad siedmiu wieków, by stał się powszechny. Prasa Gutenberga, wynaleziona przez Johannesa Gutenberga w 1440 roku, zrewolucjonizowała sposób, w jaki idee mogły być rozprzestrzeniane na ogromne odległości, wywołując reformę religijną i wprowadzając erę, w której materiały drukowane były powszechnie dostępne.

Wynalazek Gutenberga doprowadził do wynalezienia innych urządzeń drukujących, które były używane do wszystkiego, od pamfletów politycznych po nuty. Na początku XX wieku komunikacja masowa zaczęła się rozwijać w imperium medialne, a gazety, radio i film, stały się powszechnym widokiem w amerykańskich domach. Więcej na: becomedia.pl.